Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների լիզինգի աջակցության ծրագիր
Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների լիզինգի աջակցության ծրագրի հիմնական նպատակն ագրոպարենային ոլորտի տնտեսավա­րողներին մատչելի պայմաններով, մասնավորապես՝ լիզինգի մեխանիզմների կիրառմամբ սարքավորումների մատակարարումն է, որը նախադրյալներ կստեղծի գյուղատնտեսական ծագման մթերքների և դրանց վերամշակված արտադրանքի արտադրության ծավալների ավելացման, միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան որակական և անվտանգության պահանջների ապահովման, մրցունակության բարձրացման, արտահանման ծավալների ավելացման, ինչպես նաև ներկրվող արտադրանքը տեղական արտադրությամբ փոխարինելու համար:
Ծրագրի շրջանակներում լիզինգի պայմանագրով տնտեսավարողներին տրամադրվում են հետևյալ ոլորտներում օգտագործվող սարքավորումներ՝
անասնաբուծություն, այդ թվում՝ տավարաբուծություն, ոչխարաբուծություն, խոզաբուծություն, թռչնաբուծություն, մեղվաբուծություն, ձկնաբուծություն, արդյունագործական գազանաբուծություն, խխունջաբուծություն,
բուսաբուծություն, այդ թվում՝ ջերմատնային տնտեսություն,
սառնարանային տնտեսություն, այդ թվում` կաթի մթերման կայաններ և կաթ տեղափոխող իզոթերմիկ ցիստերներ,
թարմ պտուղբանջարեղենի և հատիկաընդեղենի տեսակավորման, փաթեթա­վորման ու հատիկաընդեղենի զտման գործունեություն,
սպանդանոցային տնտեսություն, շարժական և շարժական մոդուլային սպանդանոցներ, ինչպես նաև սպանդանոցային ծառայություն մատուցողի կողմից ձեռք բերվող մսեղիքի տեղափոխման տրանսպորտային միջոցներ,
ագրովերամշակող արդյունաբերություն,
ագրոպարենային գործունեության այլ ոլորտներ:
Ծրագրի շրջանակներում ագրոպարենային ոլորտում գործունեություն իրականացնող տնտեսավարողներին կտրամադրվեն նաև ավտոամբարձիչ և հիմնական միջոց հաշվառվող հումքի և արտադրանքի պահման մետաղյա տարողություններ ու գինեգործության ոլորտում օգտագործվող կաղնեփայտե տարաներ:
Լիզինգի տրամադրման պայմաններն են՝
Լիզինգի պայմանագիրը կնքվում է մինչև 5 տարի ներառյալ մարման ժամկետով․
տրամադրվող լիզինգների առավելագույն տոկոսադրույք չի սահմանվում։
Սուբսիդավորվում է Հայաստանի Հանրապետության դրամով տրամադրված լիզինգի 10, արտարժույթով տրամադրված լիզինգի՝ 6 տոկոսային կետը, իսկ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի դեկտեմբերի 18-ի N 1444-Ն որոշմամբ հաստատված սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների բնակավայրերի տարածքներում գործունեություն իրականացնող տնտեսավարողների համար՝ Հայաստանի Հանրապետության դրամով տրամադրված լիզինգի 12, արտարժույթով տրամադրված լիզինգի՝ 7 տոկոսային կետը, եթե ձեռք բերվող սարքավորումները շահագործվելու են նույն վայրերում.
Շարժական կամ շարժական մոդուլային սպանդանոցների ձեռքբերման նպատակով 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը սուբսիդավորվում է Հայաստանի Հանրապետության դրամով տրամադրվող լիզինգի 12, արտարժույթով տրամադրվող լիզինգի 7 տոկոսային կետը, եթե ձեռք բերվող շարժական կամ շարժական մոդուլային սպանդանոցները շահագործվելու են Հայաստանի Հանրապետության մարզպետների կողմից տրամադրված ցանկում ներառված բնակավայրերի տարածքներում։
լիզինգառուն վճարում է լիզինգի առարկայի արժեքի 20%-ի չափով կանխավճար.
յուրաքանչյուր լիզինգառուի կողմից ձեռք բերվող սարքավորումների արժեքների հանրագումարը չպետք է գերազանցի 2000.0 մլն դրամը․
ձկնաբուծությամբ զբաղվող տնտեսավարողների կողմից ջրային ռեսուրսների այլընտրանքային օգտագործման ապահովման նպատակով ձեռք բերվող սարքավորումների համար անհրաժեշտ 20 տոկոս կանխավճարի 50 տոկոսը, բայց ոչ ավելի, քան 6.0 մլն դրամը սուբսիդավորվում է․
հիդրոպոնիկ եղանակով կանաչ կերի արտադրությամբ զբաղվող տնտեսավարողների կողմից ձեռք բերվող սարքավորումների համար անհրաժեշտ 20 տոկոս կանխավճարի 80 տոկոսը, բայց ոչ ավելի, քան 4.0 մլն դրամը սուբսիդավորվում է.
2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը տնտեսավարողների կողմից ձեռք բերվող շարժական կամ շարժական մոդուլային սպանդանոցների համար անհրաժեշտ 20 տոկոս կանխավճարի 80 տոկոսը սուբսիդավորվում է, եթե ձեռք բերվող շարժական կամ շարժական մոդուլային սպանդանոցները շահագործվելու են Հայաստանի Հանրապետության մարզպետների կողմից տրամադրված ցանկում ներառված բնակավայրերի տարածքներում։
այն դեպքում, երբ սպանդանոցը, ջերմատունը, սառնարանային կամ գյուղատնտեսական նշանակության պահեստային տնտեսությունը կառուցվում և մոնտաժվում է կապալառուի միջոցով՝ ֆինանսական կառույցի, կապալառուի և շահառուի միջև կնքված եռակողմ պայմանագրի հիման վրա, ապա ամբողջական սպանդանոցը, ջերմատունը, սառնարանային կամ գյուղատնտեսական նշանակության պահեստային տնտեսությունը (այդ թվում՝ հողամասը, որի վրա կառուցվում է սպանդանոցը, ջերմատունը, սառնարանային կամ գյուղատնտեսական նշանակության պահեստային տնտեսությունը) համալրված անհրաժեշտ սարքավորումներով, կարող է դիտարկվել որպես լիզինգի առարկա․
լիզինգի հիմնական գումարի մարման համար սահմանված արտոնյալ ժամկետը լիզինգը տրամադրելու պահից հաշվարկվում է առավելագույնը 3 ամիս։ Բացի այդ, լիզինգառուի դիմումով ֆինանսական կառույցների կողմից կարող են սահմանվել լիզինգի հիմնական գումարի վճարման համար դադարի շրջաններ` տարեկան մինչև 6 ամիս ժամկետով.
լիզինգի պայմանագրի գործողության ամբողջ ժամանակահատվածի ընթացքում, լիզինգի առարկան պարտադիր ապահովագրվում է վնասվածքի և կորստյան ռիսկերից՝ ֆինանսական կառույցների հաշվին։
Ծրագրից օգտվելու համար շահառուները կարող են դիմել ցանկում ընդգրկված ֆինանսական կառույցներին:
Ագրոտարածման, նորարարությունների և մոնիթորինգի դեպարտամենտ, 011 597 254, 011 524 610, Գյուղատնտեսական ծրագրերի իրականացման դեպարտամենտ, 011 530 333, 011 597 184, Սննդի անվտանգության և ագրոմշակման զարգացման դեպարտամենտ, 011 235 471, 011 230 180։

The main goal of the program on “State assistance of leasing for financial lending of agri-food equipment in the Republic of Armenia” is the provision of business entities operating in the agri-food industry with machinery on affordable terms, in particular, using mechanisms of financial lending (leasing) of equipment. This will create preconditions for increase of production volumes of agricultural products and their processed goods, meeting the quality and safety requirements in compliance with international standards, enhancement of competitiveness, expansion of exportation volumes, as well as replacement of imported products with the locally produced.
Within the program framework, the leasing agreement provides business entities with equipment used in the following areas:
animal breeding, including breeding of cattle, sheep, pigs, poultry, bees, fish, snails, industrial fur farming,
crop production, including greenhouses,
refrigeration facilities, including milk storage stations and isothermal cisterns for milk transportation,
operation of sorting and packaging of fresh fruits, vegetables, and grass-and-legumes, and refining of grass-and-legumes,
slaughterhouse activity, mobile and portable modular slaughterhouses, as well as transportation means for transfer of carcass meat purchased by the slaughterhouse service provider,
agro-processing industry,
other activities in agri-food industry, as well as cranes, metal containers for storage of produce and raw materials accounted for as fixed assets and oak containers used in winemaking.
At the same time, within the program framework the slaughterhouses, greenhouses, refrigeration facilities and business entities of agricultural significance (including the land on which the slaughterhouse, greenhouse, refrigeration facility or storage entity of agricultural significance are built), supplied with necessary equipment, can be considered by the contracting organization as a subject of leasing (except for cases when the greenhouse is being built within the framework of the program on “State assistance for introduction of small and medium greenhouses” approved by the RA Government Decree No.1612-L of November 14, 2019).
Under the program, 50% of the down payment at 20% (which is 10% of the cost) of the leased fish farming equipment (equipment to be acquired for alternative use of water resources) can be compensated by the state. The total cost of equipment purchased within the framework of the program should not exceed 1000.0 million AMD.
According to the RA Government Decree No.175-L of February 11, 2021, the provided leasing program will be available to beneficiaries until December 31, 2021, on the following terms: 0% interest rate, 20% down payment, up to 8 years of repayment term. There is a preferential term defined for repayment of the principal amount of the lease, which is calculated for a maximum of 3 months from the moment the lease is granted. In addition, at the request of the lessee, the financial institutions may establish break periods for repayment of the principal amount of the lease for a period of up to 6 months per year.
Detailed information on the program can be requested from:
Department of Agricultural Extension, Innovation and Monitoring, 011 597 254, 011 524 610, Agricultural Programs Implementation Department, 011 530 333, 011 597 184, and Food Security and Agro-Processing Development Department, 011 235 471, 011 230 180.