Մաքսային մարմինն արտահանման գործընթացը հունիսի 1-ից կսպասարկի շուրջօրյա` 24/7 ռեժիմով
Պետական եկամուտների կոմիտեն արտաքին տնտեսական գործունեության մասնակիցներին տեղեկացնում է, որ մաքսային բարեփոխումների շրջանակում, Հայաստանի Հանրապետությունից արտահանվող (այդ թվում դեպի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներ) ապրանքների մաքսային սպասարկումը երկրի ներսում 2025 թվականի հունիսի 1-ից կիրականացնի շուրջօրյա առանց հանգստյան օրերի (24/7) ռեժիմով։
Ի՞նչ առանձնահատկությունների մասին պետք է տեղյակ լինել գործիքակազմից օգտվելու համար
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունից արտահանման մաքսային ձևակերպումները հիմնականում իրականացվում են Երևանում և Վանաձորում տեղակայաված մաքսային մարմիններում, ինչպես նաև պետական սահմանի «Բագրատաշեն» անցման կետում, ուստի, արտահանվող ապրանքների շուրջօրյա ռեժիմով մաքսային սպասարկումն իրականացվելու է Երևանում և Վանաձորում, ինչպես նաև «Բագրատաշեն» անցման կետի մոտակայաքում գտնվող Տավուշի մարզի Այրումում տեղակայված «Դամուար գրուպ» ՍՊԸ ժամանակավոր պահպանման պահեստում։ Աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպման նպատակով անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել հետևյալ երկու կետերին.
1․ Երևան քաղաքում աշխատանքային ժամերից (երկուշաբթիից-ուրբաթ, 09։00-18։00) դուրս, ինչպես նաև հանգստյան օրերին, ապրանքների բացթողումն առայժմ իրականացվելու է միայն հետևյալ ժամանակավոր պահպանման պահեստներից․ «Ուրբան լոջիստիք սերվիսիս տերմինալ» ՓԲԸ-ի ժամանակավոր պահպանման պահեստ (հասցե՝ ք. Երևան, Արարատյան 62/23, ծածկագիր՝ MHT00036), «Վալենիսա» ՀՁ ՍՊԸ-ի ժամանակավոր պահպանման պահեստ (հասցե՝ ք. Երևան, Շիրակի 43, ծածկագիր՝ MHT00007):
2․ Լոռու և Տավուշի մարզերում աշխատանքային ժամերից (երկուշաբթիից-ուրբաթ, 09։00-18։00) դուրս, ինչպես նաև հանգստյան օրերին արտահանվող ապրանքների ապրանքների բացթողումն իրականացվելու է․ Վանաձորում տեղակայված մաքսային սպասարկման սրահից (հասցե՝ ք. Վանաձոր, Մոսկովյան 44, ծածկագիր՝ 05100030), Այրումում տեղակայված «Դամուար գրուպ» ՍՊԸ ժամանակավոր պահպանման պահեստից (հասցե՝ Տավուշի մարզ, ք. Այրում, գործարարների 10, ծածկագիր՝ MHT00018)։

Комитет по государственным доходам информирует участников внешнеэкономической деятельности, что в рамках таможенных реформ с 1 июня 2025 года таможенное обслуживание товаров, вывозимых из Республики Армения (в том числе в страны Евразийского экономического союза), будет осуществляться на круглосуточной основе, без выходных (режим 24/7).
Какие особенности необходимо учитывать при использовании механизма?
Учитывая, что таможенное оформление экспортируемых из Республики Армения товаров в основном осуществляется в таможенных органах, расположенных в Ереване и Ванадзоре, а также в пункте пропуска «Баграташен» на государственной границе, круглосуточное таможенное обслуживание экспортируемых товаров будет осуществляться в Ереване, Ванадзоре и во временном хранилище ООО «Дамуар групп», расположенном в городе Айрум Тавушской области, рядом с пунктом пропуска «Баграташен».
Для эффективной организации работы необходимо обратить внимание на следующие два пункта:
1. В Ереване вне рабочих часов (понедельник–пятница, 09:00–18:00), а также в выходные дни, выпуск товаров будет осуществляться только со следующих временных складов хранения:
– временный склад хранения ЗАО «Урбан Лоджистик Сервисис Терминал» (г. Ереван, ул. Араратян 62/23, код MHT00036),
– временный склад хранения СП ООО «Валениса» (г. Ереван, ул. Ширак 43, код MHT00007).
2. В Лорийской и Тавушской областях вне рабочих часов (понедельник–пятница, 09:00–18:00), а также в выходные дни выпуск экспортируемых товаров будет осуществляться:
– из таможенного зала обслуживания, расположенного в г. Ванадзор (ул. Московян 44, код 05100030),
– из временного склада хранения ООО «Дамуар групп» (Тавушская область, г. Айрум, ул. Горцаранер 10, код MHT00018).